داستان طعم سالم

سال‌ها قبل بعد از فارغ التحصیلی از دانشکده کشاورزی تصمیم به فعالیت در حوزه کشاورزی گرفتم تا از دانشی که طی دوران تحصیل کسب کرده بودم و همچنین زمان و انرژی که در طی ۱۶ سال هزینه شده بود استفاده کنم.

در ابتدا این ذهنیت موجب شد تا پیش خود اینگونه تصور کنم که به آسانی وبا سرعت این راه را پیش خواهم رفت و در چشم برهم زدنی از بزرگان خود پیشی خواهم گرفت، غافل از اینکه این تازه شروع مسیری دشوار و پر پیچ و خم بوده که قصه‌ی آن کم از ماجرای هفت خوان رستم ندارد و چه بسا در پس برخی از این پیچ و خم‌ها غول‌های سخت‌تری از شاهنامه فردوسی در آن خفته‌اند.

بعد از انجام تحقیقات بسیار به این نتیجه رسیدم که وارد شاخه پرورش قارچ دکمه‌ای شوم و در این زمینه فعالیت کنم. وقتی وارد این حرفه شدم تازه متوجه تفاوت بسیار بین دانشگاه و میدان عمل شدم. مشکلات تولید از یک سو و بی تجربگی از سوی دیگر باعث شد تا در سه دوره متوالی با شکست روبه رو شوم اما پایداری رمز موفقیت در این راه شد و کم کم پی به زیبایی‌های این حرفه بردم  و زندگی داشت روی دیگرش را نشان می‌داد. بنابراین تصمیم به گسترش کار گرفتم و تعداد سالن‌های پرورش را از یک سالن به چند سالن افزایش دادم.  شوق تولید و کارآفرینی و ادامه تحصیلات در مقاطع تکمیلی موجب شد تا بتوانم علم را با تجربه تلفیق کنم و در کنار پرورش قارچ به کشت محصولات مختلف بپردازم. زیبایی بارور شدن یک زمین بایر و همچنین ایجاد شغل برای اهالی روستای منطقه مشوق من شده بود بطوریکه سعی می‌کردم با ایده‌های مختلف تولید و اشتغال را افزایش دهم. اما در این میان چیزی که سختی این راه را چندین برابر می‌کرد سپردن محصولات به‌دست آمده با یک سوم قیمت به‌دست دلالان و واسطه‌ها بود که در حقیقت پس از زحمات بسیار و مشقت‌های فراوان برای تولید و پرورش محصول سود واقعی از آن واسطه‌ها می‌شد و تقریباً هیچ سودی دست تولید کننده را نمی‌گرفت و از طرفی گرفتن مجوز برای برخی فعالیت‌ها به قدری دشوار بود که دیگر انرژی و زمانی برای تولید نمی‌گذاشت. این مسئله به قدری پیچیده شد که پس از ۵ سال دیگر ادامه میسر نبوده و به اجبار کارگاه پرورش قارچ به همراه زمین‌های کشاورزی اطراف و ۱۰ نفر نیروی مشغول تعطیل شد.

بعد از این تجربه با ارزش شروع به آنالیز کار  و تحلیل موضوع کردیم و پس از بررسی همه جانبه موضوع تصمیم گرفتیم تا با ارائه راه کاری مشکل بازاریابی و فروش محصولات را به گونه‌ای حل نماییم تا با حدف واسطه‌ها به‌طور مستقیم محصولاتمان را به موقع و با کیفیت بیشتر و قیمت پایین‌تر از بازار به مصرف کنندگان عرضه نماییم.

این امر موجب شد تا در سال‌های گذشته و پس از آشنایی با ظرفیت‌های بالای اینترنت و فضای مجازی، با ثبت برند تجاری طعم سالم دست به راه اندازی سایت، کانال تلگرام و پیج اینستاگرام طعم سالم زده و از طرفی با گسترش این موضوع کمکی هرچند کوچک ولی به اندازه توانمان به سایر کشاورزان و تولیدکنندگان در این حوزه انجام دهیم تا حداقل تولید کنندگان کمتری سختی این مسیر را تجربه کنند و با تمرکز بر روی تولید خود محصولات بیشتر و با کیفیت‌ بالاتر را در اختیار مصرف کنندگان و علاقه مندان به محصولات سالم، محلی و ارگانیک قرار دهند.

امیدوار هستیم که با همراهی و همدلی شما عزیزان در ادامه این مسیر بتوانیم محصولات سالم، محلی  و ارگانیک مورد علاقه و نیاز شما را از طریق بازار طعم سالم باکیفیت بالاتر و هزینه پایین‌تر بدون واسطه در اختیارتان قرار دهیم و در آینده نه چندان دور شاهد و ناظر رشد و شکوفایی بخش کشاورزی و فعالان شاغل در این حوزه  باشیم. 

قطعاً انگیزه ما برای ادامه این مسیر رضایت هر چه بیشتر شما خواهد بود.

درپناه حق

((بازار محصولات سالم، محلی و ارگانیک طعم سالم))

X