کرونا ویروس و آنچه باید درباره بیماریهای تنفسی در سال ۲۰۲۰ بدانید.

کروناویروس(کووید_19)

کرونا ویروس یا مهاجم کوچکی که جهان را تسخیر کرد. 

این روزها جهان درگیر جنگی بزرگ با دشمنی نامریی است که از نظر این دشمن جایگاه، رتبه و مقام هیچ کشوری اهمیت ندارد. اینکه یک کشور جهان سومی است یا در حال توسعه و یا حتی توسعه یافته  و از نظر قدرت نظامی یا اقتصادی در چه جایگاهی قرار دارد به هیچ عنوان مهم نبوده و برای این مهاجم تفاوتی ندارد. این دشمن بیرحم حتی بدون توجه به نژاد، جایگاه و موقعیت اجتماعی انسان‌ها به آنها حمله می‌کند و آنان را به کام مرگ می‌کشاند. در این میان و تا این لحظه که این مطلب را برای شما بازگو می‌کنم یعنی ۲۳ فروردین ۱۳۹۹ مصادف با ۱۱ آوریل ۲۰۲۰ هیچ وسیله یا ابزار و راه حلی دقیق و قطعی برای مقابله با این دشمن خطرناک کشف نشده و تمام کشورها و دولت‌ها با تمام ادعا و گردن کشیشان در برابر این مهاجم کوچک میکروسکوپی دچار بحران شده و روی به قرنطینه خانگی آورده و از شهروندان خود خواسته‌اند که در خانه‌هایشان بمانند. وضعیت بسیار جدی و مضحک می‌باشد.

آنقدر جدی که تمام خیابان‌ها و جاده‌ها خالی از جمعیت شده و هیچ عبور و مروری انجام نمی‌شود. مردم برای حفظ سلامت خود و خانواده‌هایشان درخانه‌های خود قرنطینه شده‌اند و  در صورت نافرمانی با جریمه های سنگین از سمت دولت‌ها روبه رو می‌گردند.

و مضحک از آن جهت که تا همین چند ماه گذشته همین دولت‌ها برای یکدیگر رجز می‌خواندند و یکدیگر را به اطاعت و پیروی از هم فرا می‌خواندند و حال در برابر یک دشمن طبیعی و البته بسیار کوچک عاجز شده  و تمام معضلات و مشکلات سیستم و نظام‌های سلطه طلبشان آشکارشده است.

وضعیتی که شباهت بسیاری با داستان نمرود و پشه‌ای که او را به کام مرگ کشانید دارد.

 

 در این میان پزشکان، پرستاران و متخصصان در خط مقدم نبرد با این دشمن نامریی شبانه روز در حال تلاش برای درمان بیماران و پایین آوردن تلفات به کمترین حد می باشند تا شاید راه علاجی برای مبارزه با این ویروس خطرناک کشف نمایند. ولی تا این لحظه راهکاری بهتر از ماندن در خانه، رعایت نکات بهداشتی و تقویت سیستم ایمنی بدن با تغذیه سالم موجود نیست.  

 

کرونا ویروس چیست؟

این مهاجم کوچک که این روزها تمام دنیا را به هم ریخته موجودی به نام کرونا و از خانواده ویروس‌ها با نام علمی Coronaviruses می‌باشد. این ویروس که به ویروس تاج دار نیز معروف است در قرن نوزدهم و سال ۱۹۶۰ کشف شد و مطالعه بر روی آن‌ها به‌ طور مداوم تا اواسط دهه ۱۹۸۰ ادامه پیدا کرد. این ویروس به طور طبیعی در پستانداران و پرندگان شیوع پیدا می‌کند. 

تاکنون۴۰ گونه مختلف از کرونا ویروس شناخته شده است که در این میان، هفت گونه کرونا ویروس قابلیت انتقال به انسان را دارد، که عامل سرماخوردگی معمولی تا بیماری‌های شدیدتری همچون سارس، مرس و کووید ۱۹را شامل می‌شود.

آخرین نوع این ویروس،کرونای جدید، که هم اکنون جهان در حال مبارزه و پیشگیری از آن می‌باشد در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین با همه‌گیری در انسان شیوع پیدا کرد.

کرونا ویروس بیشتر در زمستان و بهار باعث سرماخوردگی می‌شوند. تشخیص اینکه علت بیماری کرونا ویروس باشد یا خیر کمی مشکل است. (۱)

ویژگی که کرونا ویروس را به یک موجود خطرناک تبدیل می‌کند این است که تمام کروناویروس ها، ابتدا حیوانی (zoonotic) هستند.  یعنی ابتدا وارد بدن حیوانات می‌شوند و پس از پیدایش ترکیبی جدید، جهش و سازگاری یافته و سپس می‌توانند به انسان منتقل شوند. اما نکته نگران کننده این است که بسیاری از کروناویروس های حیوانی باعث عفونت‌های طولانی مدت یا مداوم در حیوانات می‌شوند، آنها حیوانات را در محلی خاص یا در یک فصل خاص آلوده کرده  و در مدت زمان بسیار طولانی با میزبان مخزن خود سازگار شده‌اند. به همین دلیل است که کروناویروس های حیوانی معمولاً در میزبان مخزن خود علائمی ایجاد نمی‌کنند. حتی اگر این کار را انجام دهند ، علائم بسیار خفیف است. (۲)

اما موضوع نگران کننده تر والبته خطرناک این است که این دوره طولانی مدت از عفونت کرونا ویروس حیوانی می‌تواند همراه با نوترکیب زیاد با سایر ویروس‌ها و همچنین جهش زیاد باشد، در نتیجه احتمالاً می‌تواند توانایی انتقال به میزبان دیگر را از جمله انسان را پیدا کند.(۲)

 

گونه‌های قابل انتقال کرونا ویروس در انسان:

چهار نوع کروناویروس از قبیل:

 • HCoV-229E
 • HCoV-OC43
 • HCoV-NL63
 • HCoV-HKU1

 به صورت مرتب در جمعیت انسانی ایجاد بیماری می‌کنند و باعث عفونت سیستم تنفسی در کودکان و بزرگسالان می‌شوند یا به عبارتی منجر به سرماخوردگی می‌شوند.

اما سه مورد دیگر از قبیل SARS-CoV ، MERS-CoV و covid-19 (سارس، مرس و کووید ۱۹) منجر به بیماری‌های شدیدتری می‌شوند.

مسئله نگران کننده در مورد این سه نوع کرونا ویروس آمار مرگ و میر نسبتاً بالایی است که منجر می‌شوند. (۱)

سارس (نام علمی: SARS-CoV)

 شیوع این ویروس در سال ۲۰۰۳-۲۰۰۲  و انتشار عفونت سارس در ۲۹ کشور، در شمال و جنوب آمریکا، اروپا  و آسیا گزارش شد. (۳)

سارس منجر به سندرم حاد و شدید در سیستم تنفسی در میان مبتلایان شد. این ویروس که تصور می‌شود از خفاش در چین ناشی شده باشد در سال ۲۰۰۲ اپیدمی جهانی سارس را موجب شد که حدود ۸۰۰ نفر را به کام مرگ کشاند. (۱)

مرس (نام علمی: MERS-CoV)

مورد دیگر کروناویروس در سپتامبر سال ۲۰۱۲ بود که منجر به شیوع سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) در عربستان سعودی، امارات متحده عربی و جمهوری کره و سایر کشورها شد و موجب مرگ ۸۵۸ نفر در خاورمیانه شد. (۱،۲)

کرونا ویروس جدید (کووید ۱۹)

آخرین ورژن کرونا ویروس تا این لحظه در دسامبر ۲۰۱۹ ، برای اولین بار در شهر ووهان چین دیده شد. بیشتر افراد آلوده به ویروس COVID-19 ، بیماری تنفسی خفیف تا متوسط را تجربه می‌کنند و بدون نیاز به درمان خاص، بهبود می‌یابند. ولی این شرایط در افراد مسن و افراد دارای مشکلات پزشکی اساسی مانند بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، بیماری مزمن تنفسی و سرطان متفاوت خواهد بود و به احتمال زیاد این افراد به بیماری جدی مبتلا می‌شوند. پس از اینکه مردم بدون علت مشخصی دچار سینه پهلو شدند و واکسن‌ها و درمان‌های موجود مؤثر نبودند، نوع جدیدی از کرونا ویروس با همه‌گیری در انسان شناسایی شد. اولین مبتلایان این بیماری در ووهان در بازار خوراک دریایی کار می‌کردند یا در آنجا حضور داشتند؛ ولی با توجه به گسترش بیماری در افرادی که با حیوانات در تماس نبودند سازمان بهداشت جهانی انتقال انسان به انسان را نیز مد نظر قرار داده است. با عبور تعداد قربانیان ویروس کرونا از مرز ۱۰۰۰ نفر سازمان جهانی بهداشت برای بیماری ناشی آن نام رسمی ۱۹ COVID را انتخاب کرده است که به «کرونا»، «ویروس» و سال شیوع آن یعنی سال ۲۰۱۹ اشاره  دارد. (۱)

آمار مبتلایان به این ویروس روزانه و به‌ صورت تصاعدی در حال رشد بوده و فوت شدگان در اثر این ویروس مرگبار تا این لحظه به عدد ۹۵ هزار تن می‌رسد.

بیماری های مرگبار تنفسی

علایم بیماری شامل:

 •  تب
 • سرفه‌های خشک
 •   گاهی مشکلات تنفسی مانند تنگی نفس، تند نفسی
 •  گلودرد
 •   آبریزش بینی است. (۱)

افراد آسیب پذیر:

بیشتر افراد مبتلا به COVID-19 بیماری تنفسی خفیف تا متوسط را تجربه می‌کنند و بدون نیاز به درمان خاص بهبود می‌یابند اما افراد مسن و افراد دارای مشکلات پزشکی اساسی از قبیل: بیماری‌های قلبی عروقی،  دیابت، بیماری مزمن تنفسی و سرطان آسیب پذیر هستند. (۴)

با شناخت بیشتر از این مهاجم کوچک می‌توانیم راه‌های شیوع، تکثیر و انتقال آن را درک کرده و در جهت کاهش مبتلایان و قطع زنجیره انتقال تلاش کنیم.

از همان روزهای ابتدایی اعلام مشاهده ویروس کووید-۱۹ در کشور عزیزمان وزارت بهداشت به همراه کادر درمانی، پزشکان، پرستاران و متخصصان  راه‌ها و توصیه‌های متعددی را به هموطنان عزیزمان ارائه کردند که می‌توان از مهمترین و برجسته‌ترین توصیه‌ها به ماندن در خانه اشاره نمود راه حلی که در اکثر نقاط جهان به‌صورت کاملاً جدی در جهت کاهش شیوع و قطع زنجیره ابتلا به این ویروس مرگبار دنبال می‌شود.

انتقال بیماری های تنفسی

طبق تحقیقات انجام شده هر انسان ناقل به ظاهر سالم می تواند بدون اینکه خود بخواهد و یا حتی متوجه شود، این ویروس را به افراد دیگر منتقل نماید. برای این منظور توصیه میگردد تا افراد از رفت و آمد های غیر ضرروی خودداری نموده و در مواقع اضطرار با رعایت نکات و دستورالعمل های بهداشتی و همچنین رعایت فاصله گذاری اجتماعی از انتشار این ویروس در سطح گسترده جلوگیری نمایند.

بر اساس آمار هر فرد ناقل به ظاهر سالم می تواند در مدت یک ماه ۴۰۶ نفر را آلوده نماید این در حالی است که با رعایت موارد گفته شده این عدد می تواند به ۱۰ تا ۱۵ نفر در مدت زمان مشابه رسید.

جلوگیری از انتقال بیماری های تنفسی

 

بهترین راه پیشگیری:

بهترین راه برای جلوگیری و کند کردن انتقال، آگاهی کامل در مورد ویروس COVID-19و نحوه شیوع آن است. بدین منظور با شستن مکرر دستها  و بدون لمس صورت می‌توان  خود را از ابتلا به عفونت محافظت کرد.

انتقال ویروس COVID-19 از یک انسان به انسان دیگر، از طریق قطرات بزاق یا ترشحات از بینی و به هنگام سرفه یا عطسه گسترش می‌یابد، بنابراین مهم است که شما مراقب رفتارهای تنفسی خود باشید و در صورت سرفه یا عطسه کردن جلوی صورت خود را با آرنج خمیده پوشش دهید. (۴)

 

 راه کارهایی اساسی که در  کنترل کووید-۱۹ توصیه می‌گردد:

 1. ماندن در خانه
 2. شستن مکرر دست‌ها (۲۰-۲۰) روزانه ۲۰ بار و هر بار ۲۰ ثانیه
 3. استفاده از ماسک و دستکش در خروج از خانه در مواقع اضطرار
 4. استفاده از ژل‌های ضد عفونی و یا الکل‌های بالای ۶۰ درصد
 5. پرهیز از لمس سطوح به‌ویژه سطوح صاف
 6. تغذیه سالم و تقویت سیستم ایمنی بدن

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *